Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Xmas-Debby.Idle.Ro | Clasic Server | & Zombie-Debby.Idle.Ro |Zombie Plague 5.0|


    Tutorial Instalare si Configurare Redirect Web Stats + Download Redirect Web Stats: Script si Plugin

    Xmas
    Xmas
    Administrator
    Administrator


    Mesaje : 177
    Puncte : 495
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 17/11/2009
    Varsta : 28
    Localizare : Suceava

    Tutorial Instalare si Configurare Redirect Web Stats + Download Redirect Web Stats: Script si Plugin Empty Tutorial Instalare si Configurare Redirect Web Stats + Download Redirect Web Stats: Script si Plugin

    Mesaj Scris de Xmas Mar Aug 03, 2010 10:13 am

    Bun deci tot se cauta pe net acel Redirect Web Stats , un plugin care face legatura cu un script web , astfel realizandu-se o oarecare contorizare a celor ce tin redirecte prin afisarea unor statistici .
    Am tot cautat ca ce e drept nu stiu bine sql, sqlx, mysql, sqlite, sockets pentru ca nu m-au atras, la vremea respectiva (cand m-a atras partea counter-strike resurse) . Intr-un final am gasit pe o adresa (poate sa se supere cine vrea dar nu pot spune adresa deoarece mi-as incalca propiile reguli) un plugin postat de D!nake .
    Am zis sa fac unele mici modificari asupra pluginului lui, cum ar fi scoaterea licentei din plugin si putine re-aranjare . Autor l-am lasat pe el deoarece nu stiu cine a creat pluginul dar el l-a postat si am adaugat doar 'reshaped by x' adica ceva genu: 'reconfigurat de x' .
    Hai ca m-am intins la povesti, sa incepem!

    Autor Plugin: D!nake
    Modificari: x, N3messys
    Credite, Idei: -

    TUTORIAL REDIRECT WEB STATS

    Pasul 1:

    Mergeti in cpanel-ul vostru si creati o baza de date.

    Pasul 2:

    In urma crearii bazei de date va rezulta ceva de genul:

    Cod:
    Database: linkcs_1
    Host: localhost //sau ip , depinde de host
    Username: linkcs
    Password: parola

    Pasul 3:

    Intrati pe ftp si sa spunem ca forumul il aveti in public_html/forum .

    Bun , urcati pe ftp urmatoarea arhiva:

    DESCARCA SCRIPT REDIRECT WEB STATS

    Dupa care , accesati pagina:

    www.adresa_voastra.ro/forum/RedirectStats/install/

    a). O sa va apara sa dati OK .

    b). Dupa care veti fi nevoiti sa bagati detaliile bazei de date (CELE DE SUS) .
    Scriptul va si ajuta, in dreapta aveti in paranteza ce si cum trebuie sa bagati (EXACT) .

    c). Dati OK, dupa care va bagati un nume de Administrator, o parola si un email .

    d). Dupa care redenumiti sau stergeti folderul install de pe ftp din folderul 'RedirectStats' .

    Pasul 4:

    Este timpul sa accesati adresa:

    http://www.adresa_voastra.ro/forum/RedirectStats

    Pasul 5:

    Explicatii Redirect Web Stats:

    - nu este asa greu cum se pare, mai ales dupa ce am scos licenta:

    Ce aveti de facut? Nimic mai mult decat:

    a). Intrati in: addons/amxmodx/scripting/ si puneti acolo redirect_web_stats.sma

    Deschideti redirect_web_stats.sma cu NOTEPAD sau WORDPAD

    b). Editati urmatoarele:

    Cod:
      gCvarRedirectIp = register_cvar ( "redirect_server", "188." );
          gCvarRedirectPort = register_cvar ( "redirect_serverport", "27015" );
          gCvarRedirectPassword = register_cvar ( "redirect_serverpw", "" );
          gCvarRedirectHost = register_cvar ( "redirect_host", "www..ro" );
          gCvarRedirectPath = register_cvar ( "redirect_path", "/RedirectStats" );
          gCvarRedirectUsername = register_cvar ( "redirect_username", "x"

    Dupa cum urmeaza:

    188. = ip-ul serverului unde vor fi redirectionate persoanele ce se conecteaza la redirect (nu dns adica nume ci IP-ul serverului fara port)

    27015 = portul serverului respectiv (adica portul ip-ului/serverului trecut mai sus)

    www..ro = www.adresa_standard_unde_se_afla_directorul_redire ctului.ro ( adica eu am demo-ul pe www.linkcs.ro/RedirectStats da? bun aici am pus doar www..ro si mai jos priviti: )

    /RedirectStats = directorul care urmeaza dupa url-ul trecut mai sus ( v-ati prins? )

    x = numele celui care tine redirectul (sa apara in scriptul web)

    c). Dupa ce ati editat alea, inchideti (salvati) si compilati pluginul . Il veti gasi intr-un folderul numit 'compiled' .

    d). Il luati si-l puneti in: addons/amxmodx/plugins/

    e). Va duceti in: addons/amxmodx/configs/plugins.ini si treceti linia:

    Cod:
    redirect_web_stats.amxx

    f). Va duceti in: addons/amxmodx/configs/modules.ini si activati modulul:

    Cod:
    sockets

    Adica din:

    Cod:
    ;sockets

    Sa ajunga:

    Cod:
    sockets

    Fara punct si virgula in fata, dupa care salvati modules.ini .

    g). Va duceti in: addons/amxmodx/configs/ si bagati fisierul:

    Cod:
    RedirectStats.cfg

    In el aveti asa:

    Cod:
    [color=red]redirect_server "188.212.106.169"
    redirect_serverport "27015"
    redirect_serverpw ""
    redirect_username "x"
    [/color]

    Ce este cu rosu sa coincida ca mai sus , cu ce v-am spus mai sus sa modificati in plugin:

    188.212.106.169 = ip-ul serverului unde vor fi redirectionate persoanele ce se conecteaza la redirect (nu dns adica nume ci IP-ul serverului fara port)

    27015 = portul serverului respectiv (adica portul ip-ului/serverului trecut mai sus)

    x = numele celui care tine redirectul (sa apara in scriptul web)

    h). Aveti nevoie si de fakefull_original pe care-l gasiti cu toti cu fisierul de boti care-l bagati in: addons/amxmodx/plugins/ -> IL GASITI AICIIII

    - nu uitati ca pentru fakefull_original.amxx trebuiesc activate urmatoarele moduluri:

    Cod:
    fun
    fakemeta
    cstrik

    - in modules.ini stergeti-le punct si virgula din fata lor si salvati modules.ini !

    ---------------------------------

    UPDATE:

    - Adaugat redirect_stats_web2.sma !

    - Diferenta este ca spre deosebire de primul plugin, acestuia ii puneti RedirectStats.cfg in folderul cstrike al serverului nu in configs ca primului!

    UPDATE2:

    - Adaugat redirect_web_stats_v1.1.sma

    - Diferenta este putina re-aranjare si setarea uptime-ului la 300, astfel nu se va mai bloca , eu v-am sugerat de mult mult mult de tot sa umblati la uptime dar voi : BATMAN BATMAN BATMAN , N3messys a probat cu uptime 300 si nu se mai blocheaza nimic . Asadar descarcati versiunea 1.1 & HF!
    Aveti demo pentru Redirectul lui N3messys mai sus .

    - RedirectStats.cfg il puneti in folderul cstrike .

    UPDATE3:

    - Adaugat redirect_web_stats_v1.2.sma

    - Diferenta fata de v1.1 este ca: RedirectStats.cfg il puneti in folderul configs din addons/amxmodx/ .


    ---------------------------------

    UPDATE4:

    - N3messys a retusat putin versiunile 1.1 si 1.2 pentru re-fixarea problemei porturilor .

    - RE-DESCARCATI!

    Celelalte fisiere necesare le gasiti ca atasamente!
    Tutorial realizat de x, daca copiati tutorialul mentineti macar autorul nu cer sursa ca poate aveti reguli ca ale mele si nu puteti sa vi le incalcati, dar asa din bun simt .


    RedirectStats.cfg(3.8 KB, 327 descarcari)
    redirect_web_stats.sma(3.8 KB, 327 descarcari)
    fakefull_original.sma (12.8 KB, 219 descarcari)(3.
    botnames(1.1 KB, 185 descarcari)
    redirect_web_stats2.sma (3.9 KB, 243 descarcari)
    redirect_web_stats_v1.1.sma (4.6 KB, 150 descarcari)
    redirect_web_stats_v1.2.sma (4.7 KB, 281 descarcari)

      Data/ora curentă este: Mar Mai 14, 2024 11:55 pm